Bank Sarasin: Patrzymy optymistycznie na rok 2013.

 

Philipp Baertschi, Główny Strateg i Przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego Banku Sarasin, na konferencji prasowej w Warszawie przedstawił optymistyczne prognozy gospodarcze na rok 2013, choć nie wykluczał, że koniec roku 2012 może jeszcze przynieść spadki na rynkach finansowych.  

Polska

Pomimo dość pesymistycznych nastrojów wśród inwestorów wiele wskaźników ekonomicznych ustabilizowało swoje wartości, co pokazuje, że prawdopodobnie w roku 2013 tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wzrośnie i wyniesie on 3%. Inflacja pozostała pod kontrola i wciąż prawdopodobna jest obniżka stop procentowych. Bank Sarasin szacuje, że jest ona możliwa jeszcze w tym roku, a w przyszłym osiągną one poziom 4%. Ponadto polski złoty uważany jest za walutę cykliczną, więc wraz ze wzrostem apetytu na ryzyko PLN będzie się umacniał.

 Europa

Decydującym momentem dla sytuacji w strefie Euro było oświadczenie Prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, że "euro jest nieodwracalne". Dzięki obietnicy pomocy krajom peryferyjnym, EBC udało się obniżyć premię za ryzyko, choć wciąż niemieckie przedsiębiorstwa otrzymują dużo tańsze finansowanie niż hiszpańskie czy włoskie. Oceniamy, że chwilowo sytuacja się poprawiła, lecz w II połowie 2013 kryzys zadłużenia znów się zaostrzy. Konieczne jest bowiem podjęcie kilku środków zaradczych, by uzdrowić tę sytuację. Trzeba przyjąć pakt fiskalny, przeprowadzić reformy strukturalne, które będą na tyle elastyczne, że nie zahamują wzrostu gospodarczego, a także dokonać rekapitalizacji banków. Będzie to jednak długotrwały proces, który potrwa przynajmniej kilka następnych lat.

Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone mają jeszcze większy problem z zadłużeniem, ponieważ obiecywane zeszłego lata środki zaradcze nie zostały wprowadzone. S&P już obniżył rating USA i kolejne agencje zastanawiają się nad tym krokiem. Trudno też przewidzieć wynik wyborów, lecz szacujemy, że w horyzoncie 6 miesięcy nie będą one miały znaczącego wpływu na rynki finansowe, choć wygrana Obamy może spowodować przejściowe spadki. Najważniejszym problemem, z którym będzie musiał się zmierzyć nowy prezydent, jest bez wątpienia właśnie redukcja zadłużenia, co negatywnie odbije się na wzroście gospodarczym.

Strategia inwestycyjna

Do tej pory Bank Sarasin zalecał inwestorom raczej ostrożne inwestowanie, jednak teraz zmienia swoje rekomendacje w kierunku instrumentów cyklicznych. Wielu inwestorów wraca na rynki akcji, ale ciągle jest ich mniej niż historyczna średnia, więc oczekujemy dalszego wzrostu zainteresowania. Rekomendujemy zwłaszcza inwestycje w rynki wschodzące, które będą rosły szybciej niż rynki akcji krajów rozwiniętych. Ceny złota powinny utrzymywać się na wysokim poziomie, dopóki stopy procentowe w USA będą niskie, bliskie zeru. Będzie to dobra alternatywa zwłaszcza dla inwestycji w EUR i USD.